Programowanie komponentowe Spring

Materiały i zadania do laboratoriów ze Springa 4.0

Lab4 - Spring MVC

Wstęp

Laboratorium nr 4 składa się z zadań umożliwiających skonfigurowanie środowiska roboczego i podstawową konfigurację Spring MVC do współpracy z tradycyjną technologią JSP oraz nowym rozwiązaniem - Thymeleaf. Konfiguracja Spring MVC polega na utworzeniu i połączeniu ze sobą komponentów zapewniających obsługę żądań HTTP wysyłanych przez przeglądarkę klienta.

4.2 Rys. 4.1 Obsługa żądania HTTP przez Spring MVC

  1. Żądanie HTTP z przeglądarki klienta trafia do głównego punktu obsługi - Dyspozytora

  2. Dyspozytor na podstawie adresu URL, typu żądania i informacji o odwzorowaniach obsługi określa, który z kontrolerów powinien obsłużyć to żądanie

  3. Dyspozytor wysyła żądanie do wybranego kontrolera. Kontroler na podstawie parametrów przesłanych w żądaniu wykonuje zadania (np. pobranie danych z bazy danych)

  4. Dane będące wynikiem działania kontrolera są zwracane jako model. Widok prezentujący te dane jest określony przez logiczną nazwę (niezależną od technologii widoków).

  5. Dyspozytor używa producenta widoków do przekształcenia logicznej nazwy widoku w konkretną implementację.

  6. Dyspozytor przesyła model (dane) do implementacji widoku, który generuje odpowiedź.

  7. Wygenerowana odpowiedź jest zwracana do klienta.

Zadania

Opis zadań do wykonania na zajęciach znajduje się w udostępnionym [dokumencie Google] (https://docs.google.com/document/d/1lB9ZljQxXTFkLlygDkCXm5yyNGvQ6EKygyoUcTgCgLE/edit?usp=sharing “lab4 opis i zadania”).

Projekty gradle/spring potrzebne do wykonania zadań są umieszczone w [pliku archiwum] (http://detox.wi.zut.edu.pl/ww/lab4/lab4-projekty-2019.zip “lab4-projekty-2019.zip”).